Yüzü Maskeli Protestocular Artık Tanımlanabilecek

Yapılan protesto gösterilerinde yüzü maskeli insanları analiz etmek için kullanılacak program testlerden başarılı bir şekilde geçti. Bu program ile yüzü maskeli protestocular artık tanımlanabilecek.

Yapılan testler yüz tanıma uygulamasının şapkalı ya da eşarplı protestocuları da kolaylıkla tanımlayabileceğini açıkladı. Cambridge Üniversitesi maskeli yüzleri tanıyacak düzeyde güvenilirlikle tanımlamak için gizlenmiş kişilerin resim kolajlarından oluşan bir veri kümesini test etti. Uzmanlar konu ile ilgili Twitter aracılığı ile bu uygulama konusunda bir takım açıklamalarda bulundu.

Çalışma Neleri Sunuyor?

Uygulamada, araştırmacılar yüzün genel olarak göz etrafı, burun bölgesi ve ağızları tespit etmek için bir öğrenme tekniği geliştirdiler. Uygulama, bir şapka ya da fularla örtülmüş olan bir yüz bulunan beş fotoğraf üzerinde yüzlerin yaklaşık olarak % 56’sını tespit edebilmeyi başardı. Şapka, eşarp ve gözlük kombinasyonu kullanılarak tahmin edebilme oranları ise sadece %43’e kadar düşebildi. Yüzün sadece bir kısmı kapalı olması durumunda yüz yapısının tamamen yok olmadığını bilen uzmanlar maskenin bütün yüzü kaplaması durumunda yüz tanımanın zor hale geldiğini belirtmiştir.

Uygulamanın Etkisi Ne Olacak?

Araştırmacılar yüzün tamamını kaplamış olan maskelerin üstünde yüz hatlarını görüntülemeyi başarabilen algoritma üzerinde çalıştığını açıkladı. İnsan yüzünü andıran maskelerin yüzün yapısını kaplaması nedeni ile sistemin maske ile gerçek insan suratını ayırt etmesi bir hayli zor olacağını düşünüyor. Bu yeni uygulamanın yakın zamanda gerçekleşebilecek toplumsal olaylarda ne tür sonuçlar doğuracağı merakla bekleniyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir