Whatsapp Mesajlarını Geri Alma

Çoğumuz Whatsapp üzerinden mesajlaşırken yanlışlıkla mesaj göndermişizdir ve Whatsapp mesaj geri alma yollarını aramışızdır. İşte artık bu özelliğin hayata geçmesine sayılı günler kaldı diyebiliriz. Zira deneme aşamasında olan Whatsapp’ın yeni özelliği sayesinde artık bu mümkün olacak.
Ancak bunun mümkün olması için iki şart gerekmektedir. Sizlere bu yazımız içerisinde bu şartlar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

5 Dakika Şartı

2 şarttan ilki 5 dakika şartıdır. Buna göre mesajı gönderdikten sonra 5 dakika içerisinde mesajınızı geri alabilirsiniz. Bu şart da zaten bizler için yeterli olacaktır. Zira mesajın yanlış gittiği ilk dakikalar içerisinde anlaşılmaktadır. Eğer anlaşılmaz ise bu durumda da karşı taraf zaten mesajı çoktan görmüş olmaktadır.
Bu 5 dakika şartı mesajın gönderilme saatinden itibaren hesaplamaktadır. Karşı tarafa ulaşıp ulaşmaması bu süre içerisinde hesaba katılmamaktadır.
Yanlış gönderdiğiniz kişinin telefonu çekmiyorsa ve bu yüzden de iletilememişse dahi süre başlamıştır. 5 dakika içerisinde iletilse de iletilmese de artık geri alabilmeniz mümkün değildir.

Okunmama Şartı

Mesajı geri alabilmeniz için gerekli olan bir diğer şart da karşı tarafın okumamış olmasıdır. Bu şart zaten oldukça mantıklıdır. zira karşı taraf okuduktan sonra geri almanın bir manası da kalmayacaktır.
Bu durumda mesajda mavi tik var ise mesajın içeriğinin açılıp açılmamış olması fark etmeksizin mesajı geri almak mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla 5 dakika içerisinde okumuş olsa dahi artık 5 dakikalık bir sürenin bir hükmü kalmayacaktır. zira bu iki şartın birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir. Yani hem 5 dakika içerisinde geri alınmalı hem de karşı taraf mesajı okumamış olmalıdır.

Mesajı Nasıl Silebilirim

Bu özellik henüz deneme sürecinde olsa da nasıl uygulanacağı konusunda birtakım bilgiler bulunmaktadır. Bu kapsamda güncellemenin gelmesi ile birlikte yazmış olduğunuz mesajın üzerinden eğer 5 dakika geçmemiş ve aynı zamanda da karşı taraf okumamış ise bu durumda mesajın üzerine basılı tutarak çıkan düzenle seçeneğine basabilirsiniz.
İngilizce edit olarak ayarlanan bu seçeneğe bastıktan sonra dilerseniz mesajı tamamen silebilirsiniz veyahut da yeni bir mesaj yazabilirsiniz. Bu sayede her iki ihtimalde de karşı taraf yazmış olduğunuz mesajı görmeyeceği için sizler de rahat bir şekilde keyfinize bakabilirsiniz.

Güncelleme Ne Zaman Gelecek?

Hali hazırda kullanmış olduğumuz Whatsapp sürümlerinde bu özellikler bulunmamaktadır. Bu özellik henüz beta yani deneme aşamasında bulunmaktadır. Ne zaman bizlere ulaşacağı ise henüz netlik kazanmamakla birlikte çok kısa bir süre içerisinde telefonlarımıza gelebileceğini söyleyebiliriz.
Eğer mesaj geri alma özelliği gelirse bu durumda mesaj gönderirken 3-4 defa düşünmemize gerek kalmayacak. Böylelikle kafamız daha rahat olacak ve kendimizi de sıkıntıya sokmayacağız. Sizlerin de bu özellik için heyecanlanmaya başladığınızı hisseder gibi oluyoruz. Sizler nasılsanız bizler de öyle beklemekteyiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir