Türkiye Dizi İhracatında Rekor Kırdı

Bir dönem Güney Amerika ve Hint dizilerinin müptelası olan Türkiye, on yıllardır bu dizilerle ekrana kilitlenmişti. Ancak son dönemde Türk dizilerindeki hızlı yükseliş, bu ülkeleri solladı ve artık tüm ülkeler Türkiye’den dizi ihraç eder hale geldi.

Özellikle yerli dizilerin yüksek reyting alanları tüm dünyaya ciddi bir ihraç talebi görürken, bazı diziler ise önceden satışları yapılarak Türkiye ile aynı anda gösterime girdi. Muhteşem Yüzyıl’dan sonra daha fazla ilgi çeken Türk dizilerinden Gümüş, Aşk-ı Memnu, Binbir Gece, Fatmagül’ün Suçu Ne? gibi diziler, farklı ülkelerde uyarlanarak ciddi bir büyüme gösterdi.

350 Milyon Dolarlık Sektör

Amerika’dan sonra ikinci sıraya oturan Türkiye, özellikle Latin Amerika’da en çok izlenen ilk 15 program arasında yer aldı. Tüm dünyada popüler hale gelen Türk dizileri, 350 milyon dolarlık bir ihracat payıyla sektör çalışanları da zengin etti.

2023 hedeflerine göre 750 milyon dolara çıkarılması beklenen bu pay, son yıllarda Vatanım  Sensin, Hayat Şarkısı ve Gümüş gibi dizilerle çıtayı iyice yükseltti. Türk oyuncuların Rusya, Dubai ve Katar gibi ülkeler kadar Brezilya’da da ün kazanmış olmaları popülaritelerini arttırmaya yaradı.

Oyunculara Yaradı

Zaten çok yüksek kazanan Türk oyuncular, ihraç edilen diziler nedeniyle bölüm başı ücretlerini 10 kat arttırdılar. 10 önce bölüm başı 500 dolar olan ücretler günümüzde 50 bin dolara kadar çıktı. Tabi popüler olan isimlerde bu ücretlerin daha yüksek olduğu bilinen bir gerçek.

85 Ülkede Türk Dizileri Yayınlanıyor

Kültür ihracatı olarak da geçen dizi ihracatı aslında toplumun gerçek kimliğini yansıtmadığı için Türk toplumuna farklı bir gözle bakılmasına neden oluyor. Bugün 85 ülkede Türk dizileri yayınlıyor ve bu dizilerin büyük kısmı Ezel, Muhteşem Süleyman gibi diziler.

Kore Uyarlamaları Sektörü Tehlikeye Sokuyor

Kore uyarlaması dizilerin Türk dizilerinin özgünlüğünü yitirmesine neden olduğu söyleniyor. Bu durumun dizi ihracatına darbe vuracağı biliniyor. Yılda 70 dizi üretilmesine rağmen sadece 20-30 tanesi devam edebiliyor ve birçok dizinin gerçek anlamda final yapmadan yayından kaldırılması nedeniyle dizi ihracatı yapılamıyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir