Türk Buluşu; Zırhlar Artık Kendini Onaracak!

TulparTech’in kurucusu olan Enis Yaşar ile ekibinde bulunan doktora öğrencileri, kendi kendini onaran balistik kaplamalı tank savunma sistemi geliştirdi.

Kendini Yenileyen Zırh Tanıtıma Sunuldu

Bilkent Üniversitesinde işletme bölümünü okuyan Enis Yaşar, geliştirmiş oldukları balistik kendi kenidini onaran sistemi 2. MMG Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde tanıtıma sundu. Kendini onaran zırh kaplama teknolojisiyle uzun zamandır uğraştırklarını belirten Enis Yaşar ; bu ürünün ilk defa yerli olan imkanlarla Türkiye’de geliştirdikleri için sevinç ve mutluluk yaşadıklarını söylüyor.

Zırh Yenileme Sistemi Nasıl İşliyor

Diğer yönden de geliştirdikleri kendini onaran zırhla alakalı Enis Yaşarın sözleri şu şekilde ; Geliştirdiğimiz kendini onaran balistik kaplamayı, savaş alanlarında ve askeri havaalanlarında kullanılan yakıt tankerlerinin dış yüzeyine, araçların yakıt muhafaza bölümlerine uyguluyorsunuz. Kaplama, muharebe esnasında yakıt tanker ya da tankına isabet eden şarapnel ve kurşun deliklerini bir saniyenin altında bir sürede onararak yakıtın dışarı akmasını engelliyor. Kendini onarma işlemi balistik koruma isteyen her türlü araca entegre edilebiliyor. Kaplamanın içerisinde bizim geliştirdiğimiz iki farklı polimer var. Kaplamanın bütünlüğü bozulduğu zaman, kurşun girdiği anda, normal koşullarda ayrı katmanlarda duran bu polimerler, birbirleri ile açılan deliğin içerisinde temasa geçiyor ve kimyasal tepkimeye giriyorlar. Kimyasal tepkime sonucu polimerler şişiyor ve katılaşarak oluşan deliği kapatıyorlar. Kaplama içerisinde tutuşma engelleyici kimyasallar mevcut. Bu kimyasallar da bir kıvılcım çıkmasını engelleyerek alevlenme ya da patlama gerçekleşmesinin önüne geçiyor.

Enis Yaşar devamında Türk Savunma Sanayisinin bu teknolojiyi Amerika ve Fransa gibi ülkelerden getirttiğini belirtti, Türkiye’de üretilen askeriye’ye bağlı kara kuvvetleri araçlarının çoğu aksanını yerli imkanlarla ürettiklerini ancak bu araçların sadece yakıt depolarının kendini yenileyen zırhla kaplı olduğunu da hatırlattı.

Bağımlılık Kalkıyor

TulparTech kurucusu Enis Yaşar son olarak şunları söyledi ;Bu ürünü yurt dışından satın aldığımız için maalesef bütün aracı nerede ve nasıl kullanacağımızı, kaplamayı satın aldığımız ülkeler bize söyleyebiliyordu. Mesela, ‘şurada kullanmayacaksın’, ‘şunlarla savaşırken bunu kullanamazsın’ diyebiliyordu. Artık bu dönem bitti. Kendini onaran kaplama teknolojisinde yurt dışına bağımlılığımız bitti. Bu teknolojinin geliştirilmesinin, Türkiye’de malzeme konusunda başka ve daha ileri teknolojileri geliştirmemizin önünü açacağına inanıyoruz. Öncelikli hedefimiz, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın açtığı Akaryakıt Tankeri Projesi ile Milli Muharebe Tankı Projesi sırasında doğacak ihtiyacı karşılamaktır.

Yazardan Bir Kuple

Bizce böyle bir gelişme Türk Savunma Sanayi adına olsun, Türk ekonomisi adına olsun çok güzel bir haber. Globalleşen çağda her devlet diğer devletlere bağımlılıklarını gün geçtikçe azaltırken bunu Türkiye Cumhuriyeti devletinin yani bizim de yavaştan da olsa böyle önemli sektörlerde uygulamamız ekonomimize bir nebze de olsa fayda sağlayacak ve dışa giden para devletimizde kalarak farklı (eğitim, çevre düzenleme vs. gibi) yerlere ek fon sağlayacaktır. Enis Yaşar’dan örnek verecek olursak devlete faydanın temelinin eğitimden geldiğini de açıkça gösterebiliriz. Umudumuz bunun gibi bir çok örneğin gün geçtikçe artarak çoğalmasıdır.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir