Tüm Wi-Fi şifreleri artık kırılabiliyor!

Tüm Wi-Fi şifreleri artık kırılabiliyor!

Bilindiği üzere wifi şifremele modları arasında en çok kullanılan ve kırılması en zor olan şifreleme modu WPA2’di. Bu nedenle yeni üretilen tüm wifi modemleri için bu şifreleme modu etkinleştirilmişti. Gelen son haberlere göre ise, artık WPA2 şifreleme moduda kırılmış durumda.

Ortalam olarak 13 yıldır kullanılmakta olan WPA2 şifreleme, hackerler tarafından KRACK (Key Reinstalition Attacks) yoluyla kırılmış durumda. Bu da o demektir ki, artık wifiniz güvende değil. Artık hangi yolu denerseniz deneyin hackerler tarafından wifi şifreniz dakikalar içerisinde kırılabilmekte.

Özellikle bilgisayardan banka işlemlerini gerçekleştiren kişiler oldukça büyük tehlikede. Yapılan açıklamaya göre şimdilik olarak en güvenli bir şekilde interneti kullanmanın yolu VPN. Fakat bu VPN’nin kullanımı da pek önerilmemekte. Özellikle halka açık alanlarda Wifi kullanımında VPN’nin etkinleştirilmesi size oldukça pahalıya mal olabilir. Bu nedenle yeni bir şifreleme modu bilgisayar ve internet kullanıcılarına sunulana kadar dikkatli olmanızı önermekteyiz.

En son 13 yıl önce bilgisayar ve internet kullanıcılarına sunulan WPA2 şifreleme modu, oldukça büyük tehlike içerisinde. Bakalım üreticiler yeni bir şifreleme olarak ne üretecekler ve kişileri nasıl koruyacaklar?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir