The Elder Scrolls V: Skyrim

Bethesda Game Studios tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından yayımlanan rol yapma oyunu pci, playstation3, xbox360 platformlarında oyun severlerle buluşmuştu.

Oyun Oblivion’dan sonra Skyrim topraklarında geçiyor. Kralın öldürülmesinin ardından iç savaş çıkıyor. Tanrı Alduin ejderha biçiminde bir tanrı olarak dünyayı yok etmeye geliyor.

Yarattığımız karakter uzun süre görülmeyen bir ejderdoğan ve Alduin’i yenebilecek tek kişi.

Oynanış

The Elder Scrolls serisi diğer oyunlarında olduğu gibi yine devasa haritası olan uçsuz bucaksız bir açık dünya oyunu olarak karşımıza çıkıyor. İster at üstünde ister yayan bir şekilde dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Yarattığınız karaktere bağlı olarak bir takım özellikleriniz daha ön plana çıkıyor. İster büyücü olup düşmanlarınızı yarattığınız canavarlar ile, yıkım büyüleriyle ateşe verebilir, dondurabilir ve elektrik çarptırarak alt edin, isterseniz bir okçu/suikastçı olup sinsi bir şekilde işinizi halledebilir veya kılıcınızı kalkanınızı kuşanıp savaşçı ruhuyla öldürebilirsiniz. Hangi karakteri seçerseniz seçin yan özelliklerinizi geliştirip kendinize zırh, silah veya çeşitli iksirler, zehirler yapabilirsiniz. Gelişmiş grafikleriyle ve gelişmiş dövüş mekanikleriyle çok güzel bir oyun. Dövüş sırasında araya giren sinematikler ise cabası. Çeşitli gruplara katılabilir, onlarla birlikte savaşabilir, gönlünüzü kaptırdığınız biriyle evlenebilirsiniz.

Karakterimiz seviye atladıkça ve oynadıkça 18 özelliği geliştirebilir. Kolay yoldan iyi olmak yok.

Ana görevlerin yanında katılacağınız gruptan, yolda herhangi bir kişiden görev alabilirsiniz. Bu görevler sonucu eşi benzeri olmayan patikalara, ürkütücü mağaralara gidebilir ve görev sonunda çeşitli ödüller kazanabilirsiniz.

Yetenek Menüsü

Bu seride Oblivion’dan farklı olarak perk sistemi kullanılır. Her seviye atladığımızda karakterimize uygun olan yetenekleri yetenek ağacından seçebilir veya sonrası için saklayabiliriz. HUD göstergesi sadece hp, magicka, stamina tükendikçe ekranımıza geliyor.

Yaratıklar

Skyrim halkı için bu kelime çok sıradan. Göklerde uçan ejderhalar, dağ gibi boylarıyla her adım attığında yeri titreten devler varken hal böyle olunca halk ister istemez alışmış oluyor. Ejderhaları hiç olmayacak zamanlarda veya bir kasabaya saldırırken görmeniz mümkün.Çoğu ejderha kötü gibi gözükse de bazılarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Modlar

Oyunu daha da güzelleştirmek için çıkan modlar var. Bunlardan kendinize uygun olanları seçip oyununuzun zevkini ve görselliğini arttırabilirsiniz. Ne gibi modlar? Örnek vermek gerekirse şehirleri daha güzel gösterebilir, büyü efektlerini geliştirebilir, envanter görünümünü değiştirebilir, kan ve su efektlerini daha gerçekçi yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir