Sosyal Medya Detoksu Nedir, Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?

Günümüz çağında sosyal medya artık her yaş grubu ve her sosyal çevreden insan tarafından kullanılan yani artık insanların çoğunu kendine bağımlı hale getiren sosyal iletişim araçlarıdır. Sosyal medya aslında mesafeleri birbirine yaklaştıran , sevdiklerimizle istediğimiz her an iletişim kurmamızı sağlayan araçlardır. Fakat bazen de sosyal medya üzerinden konuşmak insanları bir yerlerde oturup yüz yüze konuşmaktan alıkoymaktadır. Bu da beraberinde asosyalleşmeyi getirmektedir. Bununla beraber doğru kullanıldığında büyük faydaları olan fakat beraberinde çok zaman harcamamızı sağlayan platformlardır.
Sosyal medya o kadar yaygın hale geldi ki bazı insanlar her gün her saat bu platformlarda vakit geçirmekten kendini alıkoyamaz hale geldi. Bu da beraberinde sosyal medya bağımlısı olma durumunu getirdi.

Örneğin dışarıda bir şey beğenildiğinde parmakla sosyal medyadaki gibi ”like” işareti yapılıyorsa, her türlü sosyal medya platformu kullanılıyor ve kullanılmasa dahi kişi hesabı silmek istemiyorsa, bir yere gidildiğinde ilk olarak yer bildirim yapılıyorsa, sosyal medyada daha fazla şeyler paylaşmak için en son teknolojilere masraf yapmaktan çekinilmiyorsa, sosyal medya platformuna giremediğinde büyük üzüntü duyuluyorsa bu durumlar aslında sosyal medya bağımlısı olunduğunun ya da olma yolunda istikrarla ilerlendiğini gösterir. İşte tam da bu noktada ayarlanan belirli zamanlarda sosyal medya kullanımına ara verme anlamına gelen ve sosyal medya detoksu denilen durum yapılabilecek en doğru şey olacaktır.

Bunun için öncelikle detoks yapılacak gün aralıklarını yani sosyal medyaya giriş yapılmayacağı zamanı belirlemek gerekir. Telefon veya bilgisayarlardan sosyal medya hesapları silinmelidir. Bu detoksa adapte olabilmek için detoks yapan kişi yanında her zaman kitap veya dergi bulundurup farklı meşgaleler edinmelidir. Farklı konularda düşünmeye ve farklı konularda konuşmaya özen gösterilmelidir. Kısacası kafadan sosyal medyayla ilgili düşünceler geçirmemek yani sosyal medyadan uzaklaşmak gerekir.

Kısacası nasıl normal bir detoks yemek yemeden arınmak amaçlı yapılıyorsa yani fazla kilo alındığında yemek yeme bağımlılığından kurtulmak için bu yola başvuruluyorsa, sosyal medya detoksu da fazla sürelerde sosyal medya kullanımından uzaklaşmak için yapılır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir