Pro Evolution Soccer

Futbol oyunu dendiğinde akla iki oyun gelir: PES ve FİFA. Hangisinin daha iyi olduğu ince detaylara bağlıdır. İkisinin de hastası var.

Lisans

Her yıl olduğu gibi bu yılda lisans bekleyenler vardı ve hayal kırıklığına uğradılar. Es’in geçmiş yıllardan beri bir numaralı sorunu lisans. Bu senede bu devam etmektedir. Çoğu oyuncu için önemli olmasa da bazı oyuncular için olması gereken bir özellik. Bazı takımlar orijinal isimleri ve logolarıyla karşımıza gelirken bazı takımlar bölgelerinin, şehirlerinin isimleri ve oyunun yapmış olduğu logolarla karşımıza çıkıyor.

Fizik Motoru

Fizik motoru her oyunun olmazsa olmazıdır ama konu konu futbol olunca biraz daha önem arz ediyor. Kullanılan fizik motoru sayesinde her oyuncunun bir dengesi bulunuyor. Omuz omuza mücadeleler, kötü zeminde kaymalar, çarpışmalar farklı şekilde sonuçlanabiliyor. Dengenin en önemli olduğu yerlerden biri ise topla oynama. Pas verirken veya şut çekerken oyuncunun dengesi bozuk ise çok ilginç şutlar izleyebilirsiniz. Bu gelişmeler her PES oyuncusunun hayranı olduğu 2013 oyunundaki ezbere oyun anlayışını yıkıp geçiyor. Eskisi gibi araya top atıp gol atmak o kadarda kolay değil. 2015’e baktığımız da ise en büyük sorun seri seri çalımlardan bu sene görmek fazla mümkün değil. Çalım attıktan sonraki denge kurulmazsa top hemen rakip takıma geçebilir. Zamanlamanın önemi ise daha önce olmadığı kadar önemlidir. Paslardaki gelişmeyi de göz ardı edemeyiz. Eski oyunlara dönüp baktığımız da bu yıl paslar net ve keskin.Verilen pasların kalitesi oyun kalitesini bir miktar daha arttırıyor.Her futbol oyuncusunun derdi olan kaleciler,bu seride yapmaları gereken işlerin farkında.4/4’lük diyemeyiz ama genel olarak kaleciler bu yıl daha iyileştirilmiş.

 

Grafikler

Bu konuda maalesef çok bir şey beklemeyin. Çözünürlük ve genel görünüşün gayet güzel olduğunu ama yakın çekimlerde Konami fazla uğraşmadığı gözle görülüyor. Hava şartları ve ışıklandırma ise gayet başarılı. Dinamik hava koşulları maç içerisinde değişiklik gösterebiliyor. Yazın sıcağında güneşli bir havada başlayan maç, yaz yağmuruyla sonlanabiliyor.

Sonuç

Genel olarak PES 2016 iyi bir oyun olmuş. Çoğu kişinin fikri bu şekildedir. FİFA’yı uzun zaman sonra zorlayacak bir oyun karşımızda duruyor. Hangisini alacağınız ise tamamen size kalmış. Çünkü ikisi arasında belirgin bir kalite farkı bulunmuyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir