Oyun Bağımlılığına Dikkat!

Birçok çocuk ve ergenin yeni sorunlarından olan oyun bağımlılığı sadece psikolojik olarak değil, bedensel olarak da bir tehdit haline geldi. Bu durumun bir örneği de geçtiğimiz gün Antalya’da yaşandı.

Antalya’da yaşayan 15 yaşındaki Sinan Can Demir, yaz tatilinde 5-6 saat boyunca bilgisayar başından kalkmadan oyun oynadı. Bir süre sonra ayağının üstüne basamayan çocuğu ailesi hastaneye götürdü. Yürüyemez hale gelen çocukta, uzun süre hareketsiz kalmaktan kaynaklanan Derin Ven trombozu olduğu anlaşıldı.

Atatürk Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde tedavi gören çocuğa anjiyo yapıldı ve damarındaki pıhtılaşma giderildi. Çocuk operasyonun ardından eski sağlığına kavuştu ama oyun bağımlılığının neden olduğu bu durum yine tartışmalara neden oldu.

Sınırlar Bilinmeli

Oyun konusunda en fazla 1 saat ile süre sınırlaması yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle masa başı çalışanlarda da bu tür sorunların sık sık yaşandığını belirtti.

Ayakların her yarım saatte bir hareket ettirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu tür sorunların ciddi problemlere yol açmaması için hareket etmeyi alışkanlık haline getirmek gerektiğini dile getirdiler.

Çocuklara Sınırlama Getirilmeli

İnternet ve bilgisayarın hayatın vazgeçilmezi olduğu günümüzde çocukların oyun bağımlılığı konusunda ciddi sorunlar yaşadığı da biliniyor.

Sosyalleşmek yerine daha çok içe kapanık olan ve yalnız kaldıklarında bilgisayar oyunlarına yönelen çocuk ve ergenler, iş ve sosyal yaşamlarında da sağlıksız bir profil çizdikleri görülüyor. Özellikle okul hayatını da olumsuz etkileyen bilgisayar bağımlılığı konusunda ailelere büyük bir görev düşüyor.

Çocuklar Neden Bağımlı Oluyor?

Ailenin ilgisizliği ve kişisel işlerini ya da ev işlerini yapmak için çocuğa küçük yaştan itibaren akıllı telefon ya da bilgisayar vermesi, çocukta bilgisayar bağımlılığının da kökenini oluşturuyor. Yapacak bir şey bulamayan ve arkadaşlık ilişkileri de kısıtlı olan çocuklar, çareyi bilgisayarda buluyor ve zararlı olan ya da olmayan bilgisayar oyunlarıyla zaman geçirmeye başlıyorlar.

Ailelerin bu durumun farkında olup çocuk için farklı sosyal aktiviteler ve etkinlikler düzenlemesi, kurslara göndermesi bu durumun önüne geçmek için en büyük kontrol mekanizmalarından biri oluyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir