MicroSD Kart Hafızasında Rekor

Hepimizin gerek telefonlarımızda gerekse de fotoğraf makinelerimizde kullandığımız microSD kart hafızaları sürekli olarak dolmakta ve bizleri mağdur etmektedir. dolayısıyla uzun süreli çekim yapmak mümkün olmamaktadır. Bu durum sadece çekim sürelerini değil aynı zamanda da veri aktarım hızını da olumsuz etkilemektedir. Zira çekilen fotoğrafların ya da kaydedilen videoların aktarım hızları son derece düşük olmaktadır.

Durum böyle olunca da zaman ve para kaybı çok fazla olmaktadır. Günümüzde hafızası en yüksek olan hafıza kartı Sandisk tarafından üretilen ve 200 GB hafızaya sahip olan karttır. Ancak bu bile gelişen teknoloji karşısında yetersiz kalmaktadır. Zira çekilen görüntülerin kalitesi arttıkça kapladıkları yer artmakta bu durumda kayıt süreleri oldukça azalmaktadır. Üstelik insansız hava araçları olan dronelarda da bu kartların kullanılması hafızanın çok olmasını gerektirmektedir. Aksi takdirde sürekli olarak kart değiştirmek gerekecektir.

400 GB’lık MicroSD

Bu ihtiyacın farkında olan Sandisk ise son olarak duyurduğu MicroSD kart ile dudakları uçuklatmayı başardı. Bu kapsamda 400 GB hafızaya sahip olacak bu yeni kart ile 40 saat kesintisiz bir şekilde video görüntüsü alabilmek mümkün olacaktır. neredeyse iki güne tekabül eden bu süre ise bizlere hem zaman hem de para yönünden oldukça kazanç sağlayacaktır.

Bu yeni kart ise adeta yeni bir rekor anlamına gelmektedir. Zira dünyada mevcut kartların hafızaları mukayese edildiğinde en fazla kapasiteye sahip olan kartın bu yeni üretilecek kart olduğunu ifade edebiliriz. Sandisk Ultra microSDXC UHS-I olarak adlandırılan bu kartın piyasaya sürülüş tarihi ise henüz netlik kazanmadı.

Kartın Özellikleri

Bu kartın önemli özellikleri arasında yer alan hafıza tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Bunun yanı sıra yüksek transfer hızına da sahip olması gerekmektedir. Bu kapsamda üretilecek yeni kartın transfer hızı 100 MB’a kadar ulaşacak. Bu hızı hayal edebilmek için sizlere bir örnek verecek olursak dakikada 1200 adet fotoğraf transferini gerçekleştirebildiğini söylememiz gerekecektir. Bu hız ise hali hazırda yer alan kartlar arasında da yeni bir rekor anlamına gelmektedir.

Kullanım Alanları

Bu kart fotoğraf ve video çeken her türlü cihazda kullanılmaya uygundur. Ancak bu kart daha çok görüntü kalitesi yüksek olan ve sürekli çekim yapan cihazlarda kullanılması daha isabetli olacaktır. Zira bu cihazların medyaları yüksek boyutlara sahip olmakta ve depolama sorunu yaşanabilmektedir. Bu kapsamda dronelarda, 4K görüntü alan cihazlarda, 360 derece fotoğraflama işlemlerinde bu kartın kullanılması son derece faydalı olacaktır.

Boyut olarak diğer kartlar ile aynı boyuta sahip olan bu kart kapasite olarak ise diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu kart henüz piyasaya çıkmasa da microSD kart fiyatı 250 dolar olacağı belirtilmektedir. Bir kart için fazla sayılabilecek bu fiyat sizleri fazla kart ihtiyacından kurtarması sebebiyle makul görülebilir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir