Meyve Sinekleri Yaşlanmayı Yavaşlatıyor

Yaşın ilerlemesi, insanların geç gelmesini istediği evrelerden biri olarak bilinmektedir. Bu süreçte insanlarda pek çok belirti ve sorun ortaya çıkmaktadır. Genellikle insanlar yaşlılık belirtilerini en aza indirmek ve yavaşlatmak için çeşitli yöntemler uygularlar. Son dönemlerde yapılan araştırmalara bakıldığında yaşlılığı yavaşlatmaya karşı kullanılan yöntemler içerisinde meyve sinekleri dikkat çekmektedir.

Bilim adamlar meyve sineklerine ait genlerden yardım alarak yaşlılık döneminin yaklaşması ile ortaya çıkan belirtileri en aza indirmek için çalışmalar yaptılar. Buna göre meyve sineklerinde bulunan genlerin yaşlılık sürecini yavaşlattığı ortaya çıkarılmıştır. Böylelikle birçok kişinin hayatında ciddi bir sorun olan yaşlılık sorunları ile mücadele etmek daha ileriki dönemlere ertelenerek minimum düzeye indirilebilmektedir.

Yaşlanmayı Yavaşlatan Meyve Sinekleri

Birçok kişi hep genç kalmak isteyerek yaşlılık belirtilerinin mümkün olduğu kadar geç ortaya çıkmasını istemektedir. Araştırmacılar tarafından verilen açıklamalara göre meyve sineklerinin genlerinde bulunan mitokondrilere ait şekiller zaman içerisinde değişir. Bu da meyve sineklerinin yaşlanma üzerinde rol oynamasında etkili olur.

Yaşlanmanın altında yatan nedenlerin başında DRP1 adı verilen proteinin zaman geçtikçe giderek azalması gelmektedir. Bu durum insanlar için geçerli olmakta iken meyve sineklerinde durumun tam tersi bir şekilde ilerlediği görülür. Hal böyle olunca araştırmacılar meyve sineklerindeki bileşenlerin insanlara aktarılması yönünde çalışmalar yaparlar. Çalışmalarda başarıya ulaşıldığı takdirde insanların yaşlanma süreci daha yavaş bir hal alarak insanlar daha mutlu edilebilecektir.

Meyve Sineklerinin Yaşlanma Üzerindeki Etkisi

Araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre dişi meyve sineklerinin protein neticesinde yüzde yirmi oranında daha uzun ömürlü oldukları ortaya çıkarılmıştır. Erkek sinekler için ise bu süre yüzde on iki olarak belirtilmektedir. Yani yapılan çalışmalarda başarıya ulaşılabilirse insan ömrünün yaklaşık yüzde on altı daha uzun olabileceği söylenmektedir. Bu sayede yaşlanmak için daha uzun yıllar gerekecek ve birçok kişi tahminden daha uzun yaşayabilecektir. Fakat her buluşta olduğu gibi bu buluşun da hayata geçirebilmesi için birtakım sonuçların elde edilebilmesi gerekir. Meyve sinekleri ve yaşlanma konusundaki gelişmenin sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemesi büyük önem taşımaktadır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir