Kullanılmayan Banka Hesapları

Bankacılık alanında yaşanılan olumsuz durumlardan biri de kullanılmayan banka hesapları konusudur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bankanızdan ayrılabilir ve hesabınızı kullanamayabilirsiniz. Ancak bu durumda bankanızı durumdan haberdar etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bazı finans kurumları, müşterileri tarafından kullanılmayan banka hesaplarından da hizmet bedeli tahsil edebilmektedir.

Kullanmadığınız Banka Hesabınızı Nasıl Kapatabilirsiniz?

l Kullanmadığınız banka hesabınızı tercihiniz doğrultusunda kapatmanız mümkündür. Bu bakımdan yapmanız gereken tek şey, bankanızın şubesine giderek kullandığınız hesabınızı kapatmak istediğinizi belirtmenizdir.
l Bu aşamadan itibaren bankanız tarafından sizlere form verilerek eksiksiz doldurmanız talep edilmektedir.
l Formunuzu doldurduktan sonra banka hesap bilgilerinizin yer aldığı hesap cüzdan belgenizi bankanıza teslim etmeniz yeterlidir. Bu aşamadan sonrasında hesabınız bankanız tarafından otomatik olarak kapatılmaktadır.

Kullanmadığınız Banka Hesabınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ayrıca kullanılmayan banka hesapları 10 yıl boyunca kullanılmamaya devam ettiği takdirde, ilgili banka tarafından otomatik olarak kapatılmaktadır. Bu bakımdan uzun süreli olarak kullanılmayan banka hesapları şubeye gitmeye gerek kalmadan da bankanız tarafından kapatılmasını bekleyebilirsiniz. Ancak ne olur ne olmaz açısından kullanmadığınız hesaplarınızın kapatılması açısından 10 yıl beklemeden mümkünse ilk süreçlerde tarafınızdan kapatılmasını önermekteyiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir