Küçük Bütçelerle Birikim Yapma Yolları

Gelirin giderden çok fazla olmadığı durumları düşünürsek birikim yapmak ve pahalı eşya ya da hizmetleri satın almak mümkün olmayacaktır. Ancak çok büyük bir gelir olmadan da bazı düzenlemelerle birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu bir anlamda harcama planlaması gibi düşünerek hayatınızda önemli bir değişiklik yapabilirsiniz.

Bozuk Paraları Biriktirmek

Bozuk paralar çoğu zaman önemsenmediğinden gözden kaçan bir birikim şekli olabiliyor. Çünkü önem vermediğiniz bir parayı da daha fazla harcama eğilimine sahip olursunuz. Örneğin markette 2-3 liralık para üstlerinde bütüne tamamlamak için yapılan alışverişler birikime başlamak adına iyi bir potansiyel olabilir. Üstelik sadece kendinizden feda etmeden düzenli olarak birkaç lira artırmış olursunuz. Bunu yapmak için harcanan paranın bedava olmadığını ve sizden gittiğini fark ederek başlayabilirsiniz. Bu tür paralar için kendinize bir cüzdan edinebilir ve orada birikmesini sağlayabilirsiniz.

Kumbaraya Düzenli Para Atmak

Bozuk paralar dışında kendinize bir kumbara yaparak hedeflediğiniz bir şeyi satın almak üzere ufak bir adım atabilirsiniz. Kumbaralar önce pek cazip gelmese de ilerleyen zamanlara, düzenli olarak küçük de olsa para attığınız düşünülürse ciddi getiri sağlayabilir. İster limitle isterseniz de sınır koymadan para biriktirebilirsiniz. Ancak planlı olması düzenli olarak devam etmeniz için önemlidir. Yani bir seferde büyük bir miktar para atmak size fazladan fedakârlık yapmış olma hissi verir ve bu yüzden diğer zaman atmayabilirsiniz. Günlük kumbaraya atılacak olan miktarı belirledikten sonra uygulamaya geçebilirsiniz.

Primleri Ana Gelirin Dışında Tutmak

Prim alıyorsanız ya da ek geliriniz varsa bunu ana geliriniz gibi düşünmeyin. Bunu yok saymak aslında her zaman ona bağımlı olmamayı da beraberinde getirir. Ayrıca kötü olasılıklarda da bu şekilde önlem almış olursunuz ve zararınız önlenir. İşte siz de bu hesaba katmadığınız primleri bir yerde biriktirerek sıkışık zamanlar için kullanabilirsiniz. Borca ihtiyacınız olduğunda ya da acil durumlarda ilaç gibi olacaktır.

Prensiplerden Vazgeçmeyin

Birikim yapmak uzun vadede prensipli davranmayı gerektirdiği için bu sürede kullanmak durumunda olduğunuz parayı borç gibi düşünebilirsiniz. Yani kendinize borçlanarak ve daha sonra alınan parayı yerine iade ederek birikime devam edebilirsiniz. Ancak bunun nasıl olsa yine geri koyarım diyerek alışkanlık haline getirmemek gerekmektedir.

Kötü Alışkanlıkları Gözden Geçirin

Sigara ya da alkol kullanıyorsanız ekonomik anlamda da düzenli olarak ekstra harcamanız var demektir. Bu harcamaların aylık ne kadar olduğunu ortaya çıkararak kendinize yeniden bir planlama yapabilirsiniz. Bağımlılıklardan vazgeçmek zor görünebilir, ancak bırakmanız hallinde size ciddi bir gelir sağlayacaktır.  Basit bir örnekle günde 10- 15 lira sadece bunlara harcama yapmak ayda 500 liraya varan bir harcama demektir.  Bunun her ay size kaldığını düşünürseniz kolay birikim yapmak için sağladıklarını fark edebilirsiniz. Fakat bunu daha ucuz sigara ya da alkolle değiştirmemeye özen gösterin. Çünkü paradan da önce bu alışkanlıkların size zarar verdiğini bilmenizde yarar var. Belki de hayatınızda değişiklik yapma zamanı gelmiştir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir