Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir veri sisteminde toplanarak size puan verilmesini sağlayan sisteme kredi notu denir. Ülkemizde bu işlemi yapan tek firma Findeks’tir.

 

Bankalara yapmış olduğumuz kredi veya kredi kartı gibi taleplerin işleme geçmesi için gereken belirli süre vardır. Bu süre içerisinde bankalar başvuran kişinin başvuru için yeterli koşullara sahip olup olmadığını belirlemek için bazı kriterlere bakar. Bunlardan en önemlisi kredi notudur. Kredi notunuz 1900 tavan puanına ne kadar yakınsa, banka ile ilgili herhangi bir işleminizin o derece hızlanması muhtemeldir. Bu yüzden kredi notunun mümkün olduğunca yüksek tutulmasında fayda vardır.

Kredi Notlarının Düşmesi

 

Kredi notları bazı talihsizlikler sebebiyle zaman zaman düşebilmektedir. Bu da tüketici ile banka arasında olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu durumu toparlamak isteyen tüketiciler sergilenmesi gereken davranışları sergileyip yapılması gerekenleri yaparak kredi notunun güncellenerek tekrardan yükselmesini beklemeye başlar. Bu aşamada tüketicilerin aklına gelen ilk soru kredi notu hangi aralıklarla güncellenir olmaktadır. Bu soruya cevap arayan tüketiciler büyük bir merak içerisindedir.

Kredi Neye Göre Güncellenir?

 

Tüketicinin kredi notu güncellenirken son ana kadar olan tüm bankacılık işlemleri,  bireyin borçlarını azaltması, gecikmede olan borçlarını ödemesi gibi durumlar göz önüne alınarak güncellenir. Bahsedilen durumların tüketici tarafından yerine getirilmesi durumunda kredi notunun güncellenmesi olumlu yönde olacaktır. Fakat tüketici bunların aksi yönünde davranarak aleyhine olan işlerde bulunursa kredi notunun güncellenmesi gecikecek ve olumsuz yönde etkilenecektir.

Kredi Notu Güncelleme Aralıkları

 

Yükümlülüklerinizi yerine getirmenizin sonucunda puanınızın kredi notuna yansıma süresi değişiklik göstermektedir. Fakat güncelleme bir ödeme döneminden daha az sürede olmaktadır. Her ay yapılan bankacılık işlemleri sonucunda mevcut veriler güncellenerek kredi notu yeni değerini alır. Kredi notunun olumlu olarak güncellenebilmesi için mümkün oldukça bankada mevduat tutmak sizin için faydalı olacaktır. Yapılan bankacılık işlemlerinin eksiksiz bir şekilde zamanında yapılması, bu işlemlerin mevduat hesabından karşılanması kredi notunun güncellenmesinin olumlu olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bireysel emekliliğe katılmak veya yatırım hesabı açtırmak da kredi notu güncelleme zamanını olumlu yönde etkiler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir