iPhone X Fiyatları Ülkemizde Neden Pahalı?

Apple düzenlediği Eylül özel etkinliğinde yeni iPhone modellerini tanıtmıştı. Bu etkinlikte Apple üst seviye iPhone modeli olan iPhone X modelini de iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelinin yanında tanıtmıştı.

Apple’ın tanıttığı yeni iPhone modelleri arasında en çok beğenilen iPhone modeli ise hiç kuşkusuz iPhone X modeli olmuştu. Diğer iPhone modellerinde göre biraz daha pahalı bir fiyat etiketi bulunan iPhone X’in ülkemiz fiyatları da kısa bir süre önce belirlenmişti.

Türkiye’de Apple Store ve Apple Store Online mağazalarında 64 GB dahili depolama alanına sahip iPhone X modeli 6.099 TL fiyat etiketine sahipken 256 GB dahili depolama alanına sahip modeli ise 6.899 TL fiyat etiketine sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Apple Amerika sitesi üzerinden 64 GB dahili depolama alanına sahip iPhone X modeli 999 dolar iken 256 GB dahili depolama alanına sahip olan iPhone X modelinin fiyatı 1.149 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Güncel kura göre 999 dolarlık 64 GB depolama alanına sahip iPhone X modeli 3.640 TL olarak  karşımıza çıkıyor. 256 GB iPhone X modeli ise yaklaşık olarak 4.192 TL olara karşımıza çıkıyor. Ancak ülkemizde yüksek olan vergilendirme sebebiyle bu yüksek rakamlara ulaşıyor. Örnek olarak Türkiye’den 64 GB iPhone X almak isteyen bir kullanıcı güncel kurla birlikte yaklaşık olarak 3.640 TL olan fiyatı yerine

. %10 TRT Bandrolü Vergisinden sonra 4165 TL

. %25 Özel Tüketim  Vergisinden sonra 5169 TL

. %18 Katma Değer  Vergisinden sonra 6099 TL ödüyor.

Son olarak akıllı telefonunuzun fiyatı arttıkça ödediğiniz vergilerin miktarı da artıyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir