İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sanal ticaret giderek daha fazla kullanılıyor. Durum böyle olunca iyi ve kötü siteleri ayırt etmek olası dolandırıcılık sorununun önüne geçmek için kritik öneme sahip.

Bilmediğiniz Siteleri Araştırın

Yeni bir siteden alışveriş yapacaksanız öncelikle Google üzerinden araştırın ve hakkında yazılanları inceleyin. Her yorumu çok ciddiye almadan, fazlalığın iyi yönde mi kötü yönde mi olduğuna bakın. Şikâyet sitelerinde bu firmanın ismini aratabilirsiniz ve sayısına bakabilirsiniz.

Sitede SSL -3D Şifre Şartı

E ticaret sitesinde SSL sertifikası ve 3D güvenlik şifresi son derece önemli. Çünkü bunların olması ödeme sırasında başkalarının müdahalelerine karşı koruma da sağlıyor. Bankanın online bankacılığının da göstergesi olan bu uygulamada size bir kerelik gönderilen şifreler başkalarına gönderilmiyor. SSL için de sitenin adres girişinde” https “olmasına bakılabilir.

Siteyi İnceleyin

Hizmetler bölümünü, adres ve ticari unvan bölümlerini inceleyin. Kurumsal firmalarda iletişim bölümünde firmanın tüm detayları, açık adres ve diğer özellikler nettir. Ancak belirsiz görünen, kargo hizmeti olmayan ve telefonla sipariş alan yerlere biraz daha temkinli yaklaşın. Araştırma süresini uzatın.

 Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Güvenli sanal alışveriş için en uygun araçlardan biridir. Bu sitelerde hem fiyat açısından aradığınız rakamları bulabilir hem de güvenli sitelere ulaşabilirsiniz. Tüketicilerin yorumlarının da olduğu sitelerde güvenilir mağaza logosu olanlara yönelebilirsiniz.

Telefon Hizmetlerine Bakın

Sitede müşteri hizmetleri numarası varsa bunu arayarak basit birkaç soru iletin.  Yanıt verme süreleri, çalışma saatlerini bildirmişler mi, sorularınıza önem veriyorlar mı bunu kontrol edin. Ayrıca istediğiniz bilgiyi aldıktan sonra o kişinin ismini almayı unutmayın. Eğer belirtilen mesai saatlerinde telefonunuza yanıt verilmiyorsa siteden uzak durun.

Kapıda Ödemelerden Uzak Durun

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilecekler arasında en önemlilerinden biri budur. Kapıda ödeme ile alışveriş yapan birçok kişi sonunda alışverişinden memnun kalmayacağı bir şey yaşamaktadır. Ya ürünü sahte çıkmakta, ya beklediğinden farklı bir ürün gelmekte ya da ödemelerde değişiklikler olmaktadır.  Ayrıca ödemeyi yapacağınız kişinin satın aldığınız firmayla anlaşma yapmış olmasının garantisini de istemeniz gerekebilir.  Yani internet sitelerinin bankalardan sanal pos kullanım hakkı yok denecek kadar azdır.

Normal Fiyatından Çok Aşağıda Olanlara Dikkat

İnternette birçok kişi insanların beklentilerine göre ticaret yürüttüğünden bazıları bunu fırsat bilerek dolandırıcılığa taşıyabilmektedir. Örneğin en yeni çıkan telefonları ucuza satmaya çalışarak insanları kandırabiliyor. Bu gibi hallerde internetten alışverişlerde seçici davranmak gerektiğini belirtmek gerek.

Sosyal Medya Hesaplarından Kontrol

İnternetten alışverişte dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu sosyal medya hesaplarından kontrol yapmanızdır. Kurumsal firmalarda sosyal medya hesaplarından düzenli olarak paylaşım yapılır ve aynı tutarlı bilgiler burada da yer alır. Ayrıca şikâyet ve önerilerle ilgili de fikir edinebilirsiniz.

Ortak Bilgisayarlardan Alışveriş Yapmayın

Ortak internet kullanımı olan ya da başkalarının da kullandığı bilgisayarlardan online alışveriş yapmayın.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir