İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Evraklar

İhtiyaç kredisi insanların acil nakit ihtiyaçlarına yönelik olarak sıklıkla başvurdukları kredi türleri arasında yer almaktadır. İhtiyaç kredisi başta olmak üzere her kredi türüne başvururken çeşitli belgelere sahip olmak gerekir. Bu belgeler teslim edildiğinde başvuru banka tarafından incelenerek uygun görüldüğü takdirde kredi onayı verilir.

Kredi çekilirken evrak aşamasına geçmeden önce ihtiyaç kredisi faiz oranları ve vade yapılarının incelenmesi fayda sağlar. Çünkü kredi için evrak hazırlamak emek gerektirir, bu nedenle kredi ile ilgili tüm bilgilere vakıf olunduktan sonra kredi başvurusunda bulunmak daha etkili olmaktadır. İhtiyaç kredisi faiz oranları, vade seçenekleri detaylıca kontrol edildikten sonra ilgili bankanın kredi başvurusu için istediği evraklar hazırlanmalıdır.

 İng Bank İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Evraklar

İng bank ihtiyaç kredisi için gerekli evraklar içerisinde ilk sırada TC vatandaşları için nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi istenir. Yabancı uyruklu olan kişiler için ise oturma izni belgesi ile pasaport gerekir. Bunların yanı sıra başvuruda bulunan kişinin çalışma durumuna göre istenen evrakların sayısı artmaktadır. Eğer başvuru yapan kişi ücretli çalışan ise son ayki maaş bordrosu veya imza yazısı (çalışılan firmanın imza sirküleri olmalı), özel sektör çalışanlarının SGK dökümü kredi başvurusunda kullanılır. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru bilgiyi içerek şekilde düzenlenerek ilgili bankaya teslimi gerekir. Hangi aşamada belge teslimi yapılacağı ise kredi başvuru türüne göre farklılık gösterebilir.

Çiftçiler Ve Emekliler İçin İstenen Belgeler

Çiftçiler için ihtiyaç kredisi belgeleri incelendiğinde çiftçilik belgesi istendiği görülür. Emekliler için istenen belgelerde ise sosyal güvenlik kurumu tarafından düzenlenen kimlik belgesi, SGK sitesinden alınan maaş bildirgesinin bilgisayar çıktısı ya da gelirini ispatlamaya yarayan banka hesabındaki hareketlerin imzalı ve kaşeli aslı ihtiyaç kredisi başvurunda gerekli belgeler içerisinde yer alır. Bu belgeler ne kadar hızlı biçimde tamamlanıp ilgili bankaya teslim edilirse krediden geri dönüş alınma süresi o kadar kısa olmaktadır. Günümüzde pek çok dijital ortamdan ihtiyaç kredisi başvurusu yapıldığından dolayı başvuru kısmı daha çabuk olmakta ve böylece insanlar daha rahat ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir