Google’ın İnsanlık Testinin 450 Tanesini 6 Saniyede Çözen Yazılım!

Google’ın İnsanlık Testinin 450 Tanesini 6 Saniyede Çözen Yazılım!

Bildiğiniz üzere Google, girişlerin kişiler tarafından olduğunu tespit etmek amaçlı olarak Captcha sistemi kullanmaktaydı. Bu sistem içeirsinde size sunulan kodları yazmalı veya verilen fotoğraflardan uygun olanını seçmeliydiniz. Bu sistem bu güne kadar en çok işe yarayan sistem olarak bilinse de, son günlerde ortaya çıkan bir yazılım bu sistemi yıktı. Oldukça dikkat çeken unCaptcha isimli yeni yazılım, Google’un yeni bir sistem bulmasına neden olacak seviyede.

University of Maryland’dan 4 bilgisayar bilimcisi tarafından hazırlanan bu yazılıma unCaptcha ismi verilmiştir. Sunulan Captcha’ları %85 oranında çözme yeteneğine sahip olan bu yazılım, 450 adet Captcha’yı 6 saniyede çözebilme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda web sayfalarının da güvenlik önlemi olarak kullanmış olduğu Captcha’lar artık bir güvenlik görevi göremeyecek. Yazılım genel olarak Google’un görme engelli olan insanlar için yaratmış olduğu, sesli Captcha’ları hedef olarak almakta. Yazılım tarafından indirilen ses dosyaları, 6 farklı ses yazıcı dosyasından geçiyor ve ortaya yazılı bir sonuç çıkıyor. 6 adet olarak çıkmakta olan bu yanıtlardan en doğru olanı cevap olarak gönderiliyor ve kilit tamamen kırılıyor.

Araştırmacılar bu yazılımı 450 farklı captcha ile denediler. Yapılan testlerde yazılımın  %85,15 oranında doğru yanıtlandığı görülmüştür.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir