Faresiz İmleç Hareket Ettirilebilir Mi?

Belki de çoğumuz çalışmayan fare yüzünden imlecin hareket etmemesi sorunu ile karşı karşıya kalmışız ve faresiz imleç hareket ettirme arayışına girmişizdir. Bu durumda şaşkına dönerek ne yapamayacağımızı bilmemek son derece sinir bozucu bir durumdur. Ancak bu sorun aslında abartıldığı kadar büyük bir sorun değildir. Zira sizlere bu yazımızda anlatacağımız yöntem ile birlikte artık sizler de imlecinizi faresiz hareket ettirebileceksiniz. Nasıl diyorsanız buyurun beraber inceleyelim.

Faresiz İmleç Hareket Ettirme

Bu işlemi yapmak için klavyeden birtakım tuşlara basarak klavyeyi etkin bir hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun için ise sol tarafta yer alan shift tuşu ile birlikte alt ve Num Lock tuşlarına birlikte basmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmanızın ardından ise sizlere iki farklı seçenek sunan bir ekran belirecektir. Bu ekran içerisinde tamam ve iptal yazıları yer alacaktır. Sizler tamama basarak klavyenizi imleç için etkin bir hale getirebilirsiniz.

İmleci Kullanma

Bu işlemleri yaptıktan sonra klavyenizde yer alan 2-4-6-8 ve 5 tuşları sizlere fareyi kontrol etmede yardımcı olacaktır. oyun oynayanların bileceği üzere 2 aşağıya 8 yukarıya 4 sola ve 6 da sağa yönlendirme yapacaktır. 5 tuşu ise tıklama işlemlerini yapacaktır. Peki faresiz sağ ve sol tıklama işlemleri nasıl yapılacak? bunun için ise + ve – tuşlarını kullanmanız gerekmektedir. Eğer artıya basarsanız bu durumda çift tıklama işlemi gerçekleşecektir. Eğer – işaretine basıp ardından da 5 veya +’ya basarsanız bu durumda da sağ tıklamış olacaksınız.
Böylelikle bilgisayar içerisindeki tüm fare ihtiyaçlarınızı bu şekilde karşılayabilmeniz mümkün olacaktır. Bu kapsamda ister bilgisayar şifresi girerken isterseniz oyun içerisinde isterseniz de normal bir şekilde kullanırken bu özellikten faydalanabilmeniz mümkün olacaktır.

Alternatif Yöntem

Eğer sizlerin fare ile işi kısa ise bu durumda daha farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Bu kapsamda örneğin masaüstünde yer alan bir klasöre tıklamak için tab tuşuna basarak masaüstünde yer alan bir klasörün işaretli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra yön tuşları ile hareket ederek istediğiniz klasörü tıklayabilirsiniz.
Eğer başlat menüsüne girmek istiyorsanız bu durumda klavye üzerinde yer alan Windows işaretine basabilirsiniz. Bu durumda karşınıza başlat menüsü açılacaktır. Bu menü içerisinde de yine yön tuşları ile hareket edebilirsiniz. Ancak bu yöntemle imleci hareket ettirebilmeniz söz konusu değildir. Bunun yerine birtakım basit işleri yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Sonuç Olarak

Eğer sizlerin de fareniz bozulmuş, pili bitmiş ya da kaybolmuş ise bu gibi durumlarda yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemler ile fare vazifesini icra edebilirsiniz. En azından farenize yeniden kavuşana kadar sizleri bir müddet idare edecektir. Umarız ki bu yazımız içerisinde yer alan bilgiler sizler için de faydalı olmuştur ve sizleri de büyük bir dertten kurtarmıştır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir