Dünyanın İlk ‘Raysız Treni’ Hizmete Girdi!

Dünyanın İlk ‘Raysız Treni’ Hizmete Girdi!

Dünyanın ilk raysız treni yakın tarihlerde hizmete girdi. Oldukça fazla dikkat çeken bu raysız tren, otobüs-tren karışımı bir durumda. 

Saatte ortalama 70 km hız yakalayabilen raysız tren, “Autonomous Rail Rapid Transit” olarak adlandırılmakta. Trenin üretici firması, bu treni geliştirmeye 2014 yılında başladığını ifade etmekte. Önümüzdeki yılın başlarında diğer ülke ve şehirlere de ulaştırılacağı belirtilen raysız tren, şimdiden oldukça fazla talep görmekte. Tren 300 kişi taşıyabilmekte ve üretici firma bu trenlerin 25 yıllık kullanım süresinin olduğunu iddia etmekte. Trenin kontrolü hakkında konuşmak gerekirse, raysız tren yerlere çizilmiş olan çizgileri takip ederek hareket etmekte ve halen sürücüler vasıtasıyla tren kontrol edilmekte. Üretici firmanın ise bu konudaki en büyük planı gelecek yıllarda yapay zeka yaratarak, trenin sürücüsüz kontrol edilmesi yönünde.

Bilindiği üzere özellikle 2017 yılında birçok teknolojik ürün üretici firmaları insan kullanımına gerek kalmayan ürünler üretmeye çalışmaktadır. Arabadan tutma diğer bir çok teknolojik üründe yapay zeka yaratmaya çalışan üretici firmalar, en yakın sürede bu planlarını gerçekleştirmeye çalışmakta. Bakalım ileriki yıllarda bu konu hakkında hangi gelişmeler olacak.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir