Çin Benzinle Çalışan Otomobilleri Yasaklıyor

Çin hükümeti benzinli araçların üretim ve satış işlemlerini tam anlamı ile sona erdirmek için takvim üstünde belirgin olarak bir tarih belirlemek için çalışmaya devam ettiklerini açıkladı. Bu açıklama ile, Çin hükümetinin otomobil endüstrisinin global anlamda büyümesinde büyük bir etki yaratacağı düşünülüyor.

Yanma özellikli olan motorlu taşıtlar yasağı sebebi ile hem yerel hem de küresel çapta otomobil üretim markalarının elektrikli araçlara zaman içerisinde yönelmesi amaçlanıyor. Bu uygulama sayesinde enerji tasarruf modlu araçların ve kamyon satışının daha fazla yükseltilmesine ve hava kirliliğinin zamanla azaltılması amaçlanıyor. Elektronik araçlara yönelik stratejik hedefe hizmet edecek olan markalara ödül ve ceza uygulamasının yardımcı olacağı düşünülüyor.

Yakın Zamanda Benzinli Araçlar Yasaklanıyor

Yakın zaman Çin benzinli araçların kullanımını yasaklamaya başlayacak. Bununla beraber, yakıt ekonomisi ve emisyonlar konusunda özel bir yakıt tasarlanacak. Yakıt ticaret programı adı altında, otomobil üreticilerinin alt limit olan kredi koşullarını kazanmalarını ya da rakiplerinden fazlasını almalarını isteyecekler.

2030 Yılı Hesaplanıyor

2030 yılına kadar karbon emisyon durumlarını sınırlama sözünü tutmayı amaçlayan Çin, fosil yakıtlarla bir arada çalışan otomobillerin aşamalı olarak kaldırılma planlarını açıklayan en son ülke durumuna geldi.
İngiltere, hava kirliliğini düşürmek ve global çapta görünen küresel ısınmayı düşürmek için yapılması gereken benzer bir planı duyurmuştu. Bu kararın ardından ise dizel ve benzinli otomobil satışlarını 2040 yılında sona erdireceğini açıklamıştı.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir