Cep Telefonu ile Sağlık Testleri Yapma

Birçoğumuz için hastaneye gidip idrar, kan, gebelik testi gibi testleri yaptırmak son derece zor olmaktadır. Ancak sağlık diyerek mecburen gidip yapmaktayız. Bu kapsamda işimizi daha da kolaylaştıracak ve doktora gitmemize gerek kalmayacak bir uygulama Alman bilim adamları tarafından geliştiriliyor. Hannover Üniversitesi tarafından geliştirilen bu uygulama ile birlikte artık yukarıda saydığımız testler akıllı telefonlar ile yapılabilecek.

SPR Sistemli Telefonlar

Bu özellikten faydalanabilmek için sağlık hizmetlerinde kullanılan SPR sistemi telefonda da bulunması gerekmektedir. Bu modül kamera ve flaş ile birlikte çalışmaktadır. Ayrıca indirilen bir mobil uygulama ile uyumlu olarak çalışan bu modül kan ya da idrardan aldığı örnekleri inceleyerek sizlere rapor sunacaktır.
Bu rapor neticesinde hamile olup olmadığınızı, zehirlenip zehirlenmediğinizi ve diyabet seviyelerini kolay bir şekilde tespit edebileceksiniz. Bu sayede doktora boş yere gitmenizin de önüne geçilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra erken müdahale imkanının da olması son derece önemli gelişmelerden birisi olarak değerlendirilmelidir.

GPS Destekli

Bu modül aynı zamanda da GPS destekli olacak. Bu sayede herhangi bir sorun tespit edilmesi halinde direkt olarak en yakın eczane ve hastane tespit edilerek sizleri oraya götürecektir. Böylelikle kaybetmiş olduğunuz zaman son derece azalacak ve hayati risklerin oluşmasının önüne geçilecektir.
Bu uygulamanın ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise henüz bilinmemektedir. Zira henüz test aşamasında olan bu uygulama eğer testleri başarılı bir şekilde geçerse bu durumda piyasaya sürülecektir. Dolayısıyla henüz ücretinin ne kadar olacağı, uygulamanın hangi cihazlarda kullanılabileceği gibi teknik hususlar belirginlik kazanmadığı için bu konular hakkında net bir şeyler söylemek mümkün olmamaktadır.

Her Şeyin Başı Sağlık

Sahip olduğumuz en önemli varlığımız sağlık olması nedeniyle bu uygulamaya ve modüle verilen önem kat be kat artmaktadır. Dolayısıyla bu hizmet için verilecek paraların hiçbirisinin de boşa gitmeyeceğini ifade edebiliriz. Ayrıca bu uygulama için harcanacak olan para hastane masraflarına fuzuli bir şekilde hazırlanan masraflardan telafi edilecektir. Bu sayede de tasarruf etmek dahi söz konusu olabilecektir.

Anlık Tespit

Bu modül ve uygulamanın en önemli özelliklerinden birisi anlık olarak verilerin tespit edilmesidir. Bu kapsamda elde edilen veriler direkt olarak sizlerin ekranına yansıyacak ve bu sayede de herhangi bir sorun olup olmadığını tespit edebileceksiniz.
Uygulamanın test aşamasında bilim adamları gliserini hedef olarak belirlediler. Bu kapsamda uygulamanın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek için gliserini tespit etmesi istenildi. Yapılan testlerde ise uygulama başarılı bir şekilde gliserini tespit etti. Bu ise gelecek için hem hastalara hem de bilim adamlarına umut kaynağı oldu. Bu kapsamda çalışmalarına devam eden bilim adamlarının çalışma alanları içerisine ilerleyen dönemlerde mobil testler kapsamına yeni hedef maddelerin girebileceğini de öngörebiliriz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir