Banka Nasıl Haciz Yapar

Nakit ihtiyacını kredi notu doğrultusunda kredi alarak giderenlerdenseniz, bankaların nasıl haciz yaptığı dikkatinizi çekebilir. Bankalara her müracaat ettiğinizde ve her kredi başvurunuza olumlu yanıt aldığınızda, size verilecek kredi için bir ödeme planı oluşturulur.

Ödeme planınıza sadık kalırsanız ve ödemelerinizi düzenli yaparsanız bankalar size kredi vermekten çekinmezler. Fakat ödemelerinizde herhangi bir sorun meydana gelirse, bankalar öncelikli olarak size gecikme faizi uygularlar.

Gecikme faizli borcunuz ile birlikte asıl borcunuzu ödemek için belirli bir vaktiniz olur. Bankalar gecikme faizini bir cezai işlem olarak değerlendirirler ve kayda alırlar.

Öncelikli Olan Faiz Uygulaması

Bankalardan kredi notu sorgulama işlemi yaparak çektiğiniz kredilerin ödeme planlarına uymamanız durumunda, öncelikli olan faiz uygulamasıdır.

Gecikme faizi adı verilen faizi ödemeniz için bankalar size ayrıca bir müddet verir. Bu müddet kapsamında, ödemediğiniz borcunuzu katlanmış bir şekilde ödemeniz gerekir.

Borcunuzun ne kadar katlanacağı kredi miktarınıza ve kredi aldığınız bankaya göre değişiklik gösterecektir. Bu durumda da tüketici kişi borcunu ödemezse bu kez bankalar hizmeti kısıtlama ya da sonlandırma yoluna gider.

Bu durumda banka sizden taksit tutarlarının ve bütün borçların ödenmesini ister. Bu aşamada da tüketici borcunu bankaya ödemiyorsa, bu kez banka tüketiciden borcunu yasal yollarla alma hakkına sahiptir.

Bu hak haciz işlemlerine kadar gidebilen genişçe bir haktır. Bu nedenle bankanın yasal tedbirler almasından önce kişilerin harekete geçip borçlarını ödemeleri gerekir.

En Son Haciz İşlemleri

Kredi notu öğrenme gibi zor süreçlerden geçerek kredi çeken kişiler, bu kredilerin ödenmesinde sorun yaşarlarsa, öncelikli olarak bu sorunun giderilmesi istenir.

Bankalar en son haciz işlemlerini başlatmak amacıyla yasal çözüm yollara başvururlar. Bu başvurma işleminden önce tüketiciyi bilgilendirerek, borcunu ödemesini isterler. Aksi takdirde yasal yollara müracaat edeceklerini de bildirirler.

Bu bildirim durumunda tüketici eğer hala harekete geçmemiş ve banka ile uzlaşamamış ise, kısa bir sürede yasal süreç başlar. Bu yasal sürecin nasıl şekilleneceği tahmin edilemez fakat banka tüketici arasındaki sorun tüketicinin ödemelerinden kaynaklanıyor ise sonuç büyük ihtimalle haciz olacaktır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir