Banka Hesabı Olmadan Kolayca Para Göndermek Mümkün

Bir yakınınıza acilen para göndermeniz gerekiyorsa ve banka hesabı olmadan para gönderme nasıl yapılır bilmiyorsanız, bu yazı sayesinde bilgilenebilirsiniz. Günümüzde hemen herkesin bir banka hesabı olsa da bazen banka hesabı olmayan birine ya da banka hesabı olmayan iki taraf arasında para göndermek gerekebiliyor. Bu nedenle herkesin bu anlatacaklarımızı bilmesinde yarar var.
Banka hesabı olmadan para göndermek için pek çok yol var. Ancak önemli olan en hızlı ve pratik şekilde parayı göndermektir. Bu yüzden sizin için en pratik ve çözüm odaklı iki yolu anlatalım.

Her İki Tarafın Da Banka Hesabı Yoksa Para Gönderme

Eğer para alan ve gönderen kişinin banka hesabı yoksa bu durumda PTT ile para gönderme işlemini deneyebilirsiniz. PTT’ye giderek belirli bir kişinin kimlik bilgileri ile para göndermeniz mümkün. Diğer kişi PTT’ye giderek yalnızca kimliğini ibraz edip parayı kolayca çekebilir. Bu şekilde para gönderme bütün vatandaşlar için mümkün olacaktır.
Diğer bir ihtimal ise işiniz acilse ve çevrenizde PTT yoksa ya da çok sıra varsa gibi ihtimaller halinde söz konusu olacaktır. Bu durumda ise bazı bankalarda bulunan “Bankasız havale” hizmetinden yararlanmaktadır. Hayatımıza son giren yeniliklerden olan bu hizmet ile bankaya bile gitmeden en yakın bankamatik yoluyla para gönderebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey bu işlemi yapan herhangi bir bankanın en yakın bankamatiğine gitmek. Bankamatikte T.C. kimlik no ve cep telefonu numarası ile istediğiniz kişiye para göndermeniz mümkün. Bu işlemi yapmak için ne sizin ne de karşı tarafın o bankanın müşterisi olması gerekmez. Aslında bu sistem PTT’ye göre daha avantajlıdır. Çünkü 7/24 para göndermeniz mümkün olacaktır. PTT’lerde ise yalnızca mesai saatleri içinde para gönderip çekilmektedir. Ancak şunu da belirtelim ki her iki işlemden de komisyon kesilecektir. Komisyon cüzi bir ücret olup, PTT’de daha uygun olacaktır.

Yalnızca Sizin Banka Hesabınız Varsa Para Gönderme

Öncelikle şunu söyleyelim ki parayı kendi hesabınız üzerinden göndermek yerine hesabınız yokmuş gibi ilk başlıkta anlattığımız işlemleri uygulayabilirsiniz. Ancak banka hesabınız olduğu için bu seçeneklere ek ihtimaller de vardır.
Eğer sizin banka hesabınız var ama karşı tarafın yoksa bu durumda bankaların “CepBank” hizmeti sayesinde para göndermeniz mümkün. Bu işlem esnasında banka ya da bankamatiğe gitmenize gerek yok. Yalnızca kendi bankanıza ait mobil şube aracılığı ile cep telefonunuz yoluyla para göndermiş oluyorsunuz. İsterseniz bu işlemi internet Bankacılığı ile de yapabilirsiniz. Para gönderirken yalnızca para Göndereceğiniz kişinin cep telefon numarasını girmeniz yeterli. Bu şekilde gönderilen paradan kesilen komisyon, bankamatikle gönderilenin dörtte biri diyebiliriz.
Karşı taraf ise parayi kendisine sms ile gelen referans numarasi ve şifreyi kullanarak bankamatikten parayi çekebilecektir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir