Apple’ın ‘Radar’ Alarm Sesi Neden Bu Kadar Rahatsız Edici

Apple’ın ‘Radar’ Alarm Sesi Neden Bu Kadar Rahatsız Edici

Muhtemel olarak tüm iPhone kullanıcıları iPhone’un Radar alarm sesinden nefret etmektedir. Peki size bunun temel sebebi ne?

Eğer sizde bir iPhone kullanıcısıysanız Radar alarm sesine hakimsinizdir. Aklınıza geldiğinizde dahi canınız sıkıldı diye tahmin etmekteyiz. Peki siz de dahil olmak üzere neden tüm iPhone kullanıucıları Radar alarm sesinden nefret ediyor bunu hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi sadece olarak Radar’ın alar sesi olması mı? Sizce de başka şeyler de yatmıyor mu bunun altında?

Quiet Mark’ın teknik şefi Toby Saville’in açıklamasına göre Radar alarm sesi oldukça keskin bir ses tonuna sahip ve insan kulağının en iyi algılayabileceği 2-5kHz frekansında Radar alarm sesleri üretiyor. Bu nedenle insan kulağını tırmalayıcı bir sese sahip. İnsanlar bu nedenle Radar Alarm sesinden hiç hoşlanmıyor.

Andrew Stafford ise bu konuda başka bir açıklamada bulundu. Andrew Stafford’a göre rahatsız edici sesler 3 ayrı gurupta incelenmekte. Bu seslerden ilk olanı yapısı nedeniyle rahatsız eden sesler. Örneğin bir tebeşiri tahtaya sürdüğünüzde çıkarmış olduğu sesler gibi.2.si, sürekli olarak durmadan tekrarlanan sesler. Buna örnek olarak adınızın dakikada 40 kere seslenmesini örnek gösterebiliriz. Üçüncü olarak ise bilinçli olduğumuz konulardır. Örneğin alarm sesini duyduğumuzda uyanmamız gerektiğini bildiğimiz için alarm sesinden nefret etme sebebimizdir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir