Android Oreo 8.1 Yapay Zeka ile Gelecek Sunuyor !

Android 8.1 Oreo daha tam olarak Google tarafından açıklanmadı. Ancak, geçmiş iki Android güncellemelerine baktığımızda, Oreo’nun ilk güncellemesi için fikir edinmek mümkün. Daha da açık anlatmak gerekirse, Google Pixel 2 ve Huawei Mate 10 sahiplerine yepyeni bir tad verecek yapay zeka güncellemelerine hazırlıklı olmalarını öneriyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla 2017’nin sonuna kadar Android’in yeni bir versiyonu yayınlanacak. 2016’nın son aylarında piyasaya sürülen Android 7.1’de olduğu gibi, Android 8.1’in de yeni bir versiyonuna kavuşacağız.

Diyorsunuz ki bu bilgileri nereden biliyoruz? 16 Ekim’de Google çalışanlarından biri çıktığı sahnede açıkladı bunu.

Huawei için bu güncelleme önem arz ediyor, Çünkü Huawei’nin nöral işlemci ünitesi (NPU),  güncelleme ile birlikte yapay zeka sistemine geçecek.

Google Oreo’yu tamamlamaya çalışırken, bir çok uygulamasının da güncelleneceğini söyleyebiliriz. Bu uygulamalar yeni güncellemelerden sonra nöral ağ API’lerinin avantajlarından faydalanmış olarak çıkacaklardır. Tahmin edilen ilk güncelleme ise Google Lens olacağı tahmin ediliyor. Google sesle arama  ve Google Translate’nin de bu güncellemelerden nasibini alacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Aklımıza hemen bir soru geliyor ? Snapdragon 835s çipi ile üretilen Pixel 2 üzerinde çalışan Google ne yapacak?

Bizim düşüncemiz Google’ın gizli silahı Pixel Visual Core !  Pixel 2’nin tanıtılması sırasında açıklanmadı ama, cihaza dair görüşlerin açıklanmaya başladığı bir hafta sonrasında bahsedilmeye başlandı bu konuyla ilgili olarak.

Açıklamalara dayanarak makine öğrenimi ve TensorFlow’un dile getirilmesi önemli gelişmeler arasında. Snapdragon 835s için ilk ele alınan konu görüntü işleme, Pixel Visual Core’un kamera uygulamasına adapte olması için Android 8.1’in nöral ağ API’lerini eklemesi gerekecek.Yani PVC’nin hem görsel, hem de görsel olmayan işlemler için gelecek yıl itibariyle yapay zekayla ilişkili uygulamalarda kullanılır hale gelme ihtimali de güçleniyor.

Sanırım bu da Pixel 2 cihazlarını diğer Snapdragon 835 cihazlarından farklılaştıran özelliklerden biri olacak. Android Oreo’nun yapay zeka API’leri, standart nöral ağ olmadan çalışacak fakat, Google Lens tarzında yapay zeka uygulamaları, Pixel 2 ve Mate 10 gibi telefonlarda çok daha hızlı çalışacak.

Bu yaklaşımların tamamı Google tarafından açıklanmadığı için tamamen bir öngörü olarak aklımızda bulunuyor. Ancak, Google’ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalar doğrultusunda Oreo’nun yapay zeka ile ilişkisine dair bilgi edinmemizi kolaylaştırdı.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir